Neurofeedback Tedavisi Ankara

Psikolojik hastalıklar kimi zaman hayatımızı alt üst ederken kimi zamanda sosyal çevremizdeki sahip olduğumuz statüleri olumsuz yönde etkiler. İşimizi kaybettiğimiz ya da sınavı kazanamadığımız anlarda psikolojik rahatsızlıklarımıza ek olarak depresyonla da karşılaşabiliriz. Panik atak, şizofreni, öfke kontrolü ve yeme bozukluğu gibi çeşitli alanlarda yapılan ilaçlı tedaviler geç tanı sebebiyle istenilen düzeyde iyileşme gösteremeyebiliyor. Sevdiklerimizin yeniden aramıza dönmesi için tüm tedavi yöntemlerini denemekten ise hiçbir zaman vazgeçmeyiz. Kulaktan dolma duyduğumuz şeylere bile inanır ve bunları deneriz. Çünkü istediğimiz tek şey tekrar eskisi gibi onu mutlu görebilmek ve hayatını yoluna koymaktır. İşte bu noktada tıbbın ve teknolojinin gelişmesi birçok hastalığa umut olmaktadır. Neuorefeedback tedavisi de teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıpta bir yenilik oldu. Psikiyatrist Dr. Bülent Çelikel tarafından neurofeedback Ankara ilinde yapılan bir psikiyatrik tedavi olup ilaçsız olmasıyla hastalara seçenek olmaktadır. Neurofeedback tedavisine ve sonuçlarına genel olarak ulaşabileceğiniz bu makale Psikiyatrist Dr. Bülent Çelikel’in deneyimleri ve bilgileriyle oluşturulmuştur.

Neurofeedback Tedavisi Nedir?

Kişinin kendi beyin dalgalarını değiştirmesine destek olan öğrenme stratejisi yöntemine neurofeedback diyoruz. Kişiye kendi beyin dalgalarının karakteri anlatılır ve bilgi verilir ve o kişi kendi beyin dalgalarını değiştirmeyi öğrenebilir. Bu değiştirme öğrenimi ise kalıcı olacağı için neurofeedback tedavisi birçok psikiyatrik rahatsızlığın çözümü görüşündeyiz. Beyin egzersizi olarak da kabul edebileceğiniz neurofeedback ile bir çok hastalıkları da yenebilmenin mümkün olduğu araştırmalarca ifade ediliyor.

Biofeedback disiplinine dayalı olan neurofeedback tedavisinin asıl amacı beyin dalgalarının eğitilmesini sağlamak. Biofeedback ise insan bedenindeki tüm fizyolojik tepkileri ölçmeye yarar bir tedavi tekniğidir. Biofeedback ile alınan bu tepkiler neurofeedback tedavisi ile yönetilebilir konuma gelmiştir. Hastaya nourofeedback cihazı aracıyla geri bildirim olarak verilen bu datalar sonucunda hasta kendi  beyin dalgalarını değiştirebilmeyi başarır.

Neurofeedback tedavi yönteminde hedeflenen şey kişinin kendi EEG’sini referans aldığı datalara göre değiştirmesini başarmak. Elektro ensefalograflar olarak anılan EEG’LER, Beyin dalgalarının pasif kaydı olarak tanımlanır.  Neurofeedback eğitimi alan kişilere kendisine ait olan EEG bilgisi verilir ve sağlıklı beyin dalgalarının artması için hasta bilgilendirilir. Neurofeedback ekipmanları ile yapılan NF eğitimiyle iyileşme sağlanır.

Neurofeedback Tedavisinde Süreç Nasıldır?

Bilgisayar ekranı karşısına oturtulan bireye bir takım görsellerin bulunduğu ekrana bakarken nourofeedback cihazının bilgisayar yazılımı aracılığıyla pozitif beyin dalgalarıyla görselleri hareket ettirmesi istenir. Dikkat toplamayı gerektiren neurofeedback tedavisi dikkat eksikliği veya dağınıklığı rahatsızlıklarında önemli  bir tedavi seçeneğidir. Kişi ekranda bir takım görsellere bakarken kendi beyin dalgalarını üretmeyi öğrenip, normal bilgiyi proses etme becerisini de kazanmaya başlar. Bir kez dahi bu beceri kazanılırsa günlük hayatta her an her gün kullanılabilir ve bu pekiştirilmiş olunur. Hiçbir yan etkisi bulunmayan neurofeedback tedavisi sonrası kazandığınız şeyler diğer birçok psikiyatrik rahatsızlıklarınızı atlatmanız sürecinde büyük destek olacaktır.

Neurofeedback Tedavisinin Klinik Kullanım Alanları

Anksiyete gibi kişilerin fazlaca kaygı ve korku duyması sonucu bir takım problemler yaşaması neurofeedback tedavisi ile çözümlenebilir. Kronik yorgunluk sendromundan öğrenme bozuklukları belirtilerine kadar çeşitli problemler de yine neurofeedback tedavisinin başarılı olduğu alanlardır.

DEB/DEHB: Dikkat eksikliği de neurofeedback tedavisinde çözümlenebilen bir rahatsızlıktır. İlaçsız tedavi olmayı tercih eden hastalar neurofeedback tedavisine sıcak bakmaktadır.

Epilepsi nöbetlerinin azaltılmasında beyin dalgalarının yönlendirilmesinin etkisi büyüktür. Bu nedenle neurofeedback tedavisi sara nöbetlerini hafiflettiği gözlemlenmiş bir tedavidir.

  • Otizm ve Tourette sendromu
  • Depresyon
  • Bruxizm(uykuda diş gıcırdatma)
  • Trikotillomani (saç koparma)
  • Madde yada Diğer Bağımlılıklar (alkolizm, ilaç kötüye kullanımı)
  • İnme ve travmatik sonucunda gelişen beyin hasarından sonra yapılacak rehabilitasyon işlemleri de neurofeedback tedavisinin klinik kullanım alanlarındandır.

Neurofeedback Tedavisinin Klinik Dışı Kullanım Alanları

  • Meditasyonla birlikte kullanımı yaygındır.
  • Kişisel farkındalığını artırmak konusunda da neurofeedback tedavisi olumlu sonuçlar vermektedir.
  • Zihinsel performans artışında etkilidir.
  • Relaksasyon ve Mental fitness konusunda da etkin rol oynamaktadır.

Neurofeedback tedavisi Ankara Merkezimizde Faaliyete Geçmiştir

Psikiyatrist Dr. Bülent Çelikel bizzat neurofeedback tedavisi uygulayıcılarından olup birçok psikiyatrik hastalıklar üzerindeki etkisini tecrübelerine dayanarak gözlemlemektedir. Beyine dışarıdan herhangi bir ısı, ışık, eışın, manyetik dalga ve elektirik akımı gibi şeylerin verilmediği neurofeedback tedavisinde hasta kendi beyin dalgalarını görür, beyin dalgaları olan theta frekansını ve delta frekansını azaltmayı dener ve smr dalgasını nasıl yükseltebileceğini öğrenirler.
Haftada 3-5 seans olmak üzere toplamda 30-40 seans uygulanır bu yöntem.

Neurofeedback Tedavi Yöntemi Riskli Midir?

İlaçsız bir tedavi yöntemi olan Neurofeedback tedavisi son derece güvenli olup yan etkileri dahi olmayan bir tedavi yöntemidir. Neurofeedback klasik koşullanmayla hastalıkları çözmeye çalışır. İlaçsız ve elektriksiz bir yöntem olan neurofeedback tedavisinde hiçbir risk yoktur. Çocuklarda ve yaşlılarda dahi tüm uzmanlar tarafından güvenle tercih edilmekte ve genel olarak tıbbın diğer alanlarında da bu tedavi yönteminden faydalanılır. Ruhsal gerginlikten kurtulması amaçlanan bireyin bedensel farkındalığı arttırması amaçlanmaktadır.

Ankara Neurofeedback Tedavisi İçin Randevu Almayı Unutmayın!

Hiç kimse kendi yâda sevdiği hasta olsun istemez. Ancak çevresel faktörler ya da genetik yatkınlıklar tıptaki bir sürü hastalıkla karşılaşmamıza neden olabiliyor. Bu noktada pes etmek yerine tedavileri araştırmalı ve hayata dört elle sarılmalıyız.

Panik ataktan obsesif kompülsif bozukluğa, öfke kontrolünden dikkat eksikliğine kadar birçok hastalıklarınızda neurofeedback tedavisinin farkına vardığınızda yaşadığınız olumsuzluklara çözüm olabilecek!

Neurofeedback tedavisinde Psikiyatrist Dr. Bülent Çelikel Ankara neurofeedback tedavisi denilince akla gelen doktorlardandır.  Nourofeedback tedavisi için muayenehanemizi arayıp ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Call Now Button